איך הפכתי לחנון סביבתי

 

האמת? אני די אגואיסט. זה לא שהיה לי כזה אכפת מזיהום האוויר מאז ומתמיד, אבל הקיץ הזה שבר אותי. איזה חום! תקופת מבחנים, כבר יומיים שלא לבשתי חולצה בגלל החום. מי היה מאמין שאפשר להתגעגע ככה לחורף, לחוסר מעש בבית? אבל אין ספק שעדיף חוסר מעש נעים מאשר אחד כזה מזיע.

אז שלפתי מהקופסה השחורה במוח איזה נתון על ההתחממות הגלובלית והחלטתי לבדוק במה מדובר, גם ככה אני לא באמת אלמד למבחן הזה עד הלילה שלפני.

פתחתי את המחשב והתחלתי לקרוא קצת, ועכשיו אפילו המזגן לא הצליח לעצור את עיגולי הזיעה במצח. מסתבר שהמצב גרוע בהרבה ממה שחשבתי.

ההתחממות הגלובלית היא רק אפקט אחד מתוך רבים שנגרמים עקב זיהום אוויר.

חושבים שאתם יודעים הכול על זיהום אוויר? איך הוא נגרם? ומה הנזקים שהוא עושה? תחשבו שוב.

הנה קצת נתונים יבשים מהמשרד לאיכות הסביבה:

בישראל מתים כ3,500 איש מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר ,(Gdalevich,2013) שווה בערך ל8 שנים של תאונות דרכים. לא הייתם מורידים את הרגל מהגז אם זה היה מציל לכם את החיים?

אולי תגידו, תאונות גם גורמות לפציעות קשות? אל תצחיקו אותי, זיהום האוויר הוא אחד משני גורמי המחלה הגדולים והקשים ביותר.

זיהום אוויר עלול לגרום לעשרות מחלות קטלניות: סרטן, אפילפסיה, פרקינסון, דום לב ועוד .(Dubnov, 2007)

חושבים שהדשא של השכן ירוק יותר? מדי שנה מתים בעולם כ3.7 מיליון(!) איש מגורמי זיהום שונים.

אז מה זה בכלל זיהום אוויר? זיהום אוויר הוא שחרור של גזים רעילים לאטמוספירה מגורמים רבים. חלק מן הגורמים הינם טבעיים ולא ניתנים לשליטה של בני האדם, לדוגמה גזים שנפלטים ע"י בעלי חיים, או שריפות ענק ביערות וחורש טבעי שמתכלה.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9D_%D7%90%D7%95%D7%95%D7%99%D7%A8

אבל זה הכסף הקטן, רוב זיהום האוויר נגרם כתוצאה מזיהום מלאכותי על ידי בני האדם. כלומר אנחנו הורגים את עצמנו לאט ובייסורים, תוך כדי הורדת איכות החיים באופן משמעותי.

למה? מה גורם לנו לעצום את העיניים כל כך חזק ככה שנוכל  להתעלם ממציאות כזו?

אני אגיד לכם בדיוק למה- כי אנחנו עצלנים. עצלנים וחסרי מודעות.

חשבתי והגעתי למסקנה שאם המודעות לחשיבות איכות הסביבה תתעורר אצל אנשים, העניין הזה ילך ויצבור תאוצה, וככה נוכל להוריד את רמת זיהום האוויר.

עד כמה זה תלוי בנו האנשים הקטנים ולא למשל במפעלים הגדולים שמגדילים ראשים של חפים מפשע בחיפה והסביבה? אז זהו, מתברר שהרבה. חיפוש קטן באתר של החברה לאיכות הסביבה גילה לי שעל ידי הקפדה על מיחזור בלבד, אחוז זיהום האוויר בארץ יכול לקטון בעשרות אחוזים, וכמות התמותה יכולה לרדת פי עשרה ויותר.

התחלתי לחפור קצת לאנשים שמסביבי כדי ללמוד על הרגלי המיחזור שלהם. מסתבר שלרוב האנשים דווקא יש רצון טוב בכל הנוגע לקצת אוויר טוב ושיעור תמותה נמוך, רק מה?  הכול רחוק וקשה. תחשבו בעצמכם- אם היה לכם אמצעי למיחזור בקרבת הבית, לא הייתם עושים מאמץ קטן כדי להקפיד יותר? הבעיה שאין כמעט אמצעי מיחזור, ועכשיו להתחיל ללכת ולחפש בעיר פחי מיחזור זה סרט רע, זה לא בשבילכם.

אז זהו, אולי תופתעו לגלות- אבל ברוב ערי הארץ כלל לא חסר פחי מיחזור, מכל סוג שהם, אנחנו פשוט לא יודעים איפה למצוא אותם.

אז חשבתי על רעיון שיכול לתרום לעניין באופן משמעותי.

אני מתכוון להמציא אפליקציה שתעשה לנו סדר בכל. מיפוי של כל פחי המיחזור השונים (זכוכיות, פלסטיק, קרטון, נייר, אורגני, בטריות, ועוד) בכל המקומות בארץ. ככה שנוכל להיכנס לאפליקציה ובעזרת שיתוף פעולה פשוט עם אפליקציית ניווט ואפליקציית מפות- כל אדם יוכל לנסוע לפח המיחזור הרלוונטי הקרוב והנוח ביותר, אם זה בדרך לעבודה או בדרך לבילוי מחוץ לשכונה. בנוסף, האפליקציה תעודד מיחזור של בתי עסק ותעורר מועדות לעניין המיחזור בציבור.

אתם בטח רוצים לדעת עוד? רגע, תנו לי להסביר קודם קצת על הרקע לעניין. איך אנחנו יכולים לשנות את המציאות בעזרת האפליקציה ועל סמך מה אני מבסס את דבריי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s